Pirot je mali evropski grad na jugoistoku Srbije sa bogatom kulturnom tradicijom i burnom istorijom. Nalazi se na značajnijoj međunarodnoj transverzali „Koridoru 10“ koji povezuje Evropu sa Azijom, u srednjem veku poznatom kao Via Militaris.
Svoju prepoznatljivost Pirot pre svega duguje pirotskom kačkavalju, pirotskom ćilimu i danas svakako najvećem invesritoru “Tigar Tyres”-u.
Poslednjih godina intenzivirana su ulaganja u infrastrukturu i unapređenje javnih usluga. Realizovani su brojni projekti koji su finansirani iz evropskih fondova.
Današnji Pirot teži da bude razvijen i konkurentan grad, očuvanog i zaštićenog prirodnog i kulturnog nasleđa, specifične lokalne gastronomije i brendova, kvalitetne životne sredine, sa unapređenom infrastrukturom, stabilnom privredom i povoljnim poslovnim okruženjem, grad sporta i mladih. Pirot je dobio status grada 2016. godine. Dan grada obeležava se 28. decembra. Grad danas ima oko 49.601 stanovnika (od čega 24.829 mušakaraca i 24.772 žene) sa okolnim selima. Pirotski upravni okrug u svom sastavu ima opštine: Bela Palanka, Dimitrovgrad i Babušnica.
Grad širom otvara svoja vrata svim investitorima koji žele da svoj kapital ulože u razvoj pirotske privrede i stoji im na raspolaganju u konsaltingu i pribavljanju neophodne dokumentacije tako i u vidu svake druge pomoći.
Geografski položaj Pirota
Grad Pirot, po geografskom položaju, ima glavne osobine centralnih oblasti Balkanskog poluostrva, jer se nalazi na istočno - jugoistočnoj strani Moravske doline meridijanskog pravca, u dolini Nišave, koja kao integralna komponenta značajne Moravsko – nišavske - maričke udoline raščlanjuje istočnu i jugoistočnu Srbiju.
Grad Pirot se u geomorfološkom pogledu sastoji iz Pirotske kotline (13%) i planinskog prostora s dolinama (87%).
Na prostoru grada uočavaju tri rejona: planinski najzastupljeniji sa 40%, i brdski i ravničarski sa po 30% ukupne površine.
Pirotsko polje čini plodna dolina reke Nišave, koja se pruža sa zapadne strane od sela Blata i planine Belave, a sa jugoistoka sve do sela Sukova.
Pirot, kao veliki regionalni centar, smešten je u niskoj ravnici pirotskog polja, u čijoj blizini se pretežno nalaze ekonomski i brojčano najrazvijenija naselja grada Pirota. Južno i jugozapadno od Pirota je Barje (Barije), deo pirotskog polja, kraj koji je u prošlosti bio vlažan i močvaran. Sa severa i istoka Kotlinu zatvaraju ogranci Vidliča i visoravan Tepoš, a s juga i zapada visoravni u podnožju Stola i između Stola i Belave. Ostali prostor opštine ispunjen je masivima, visoravnima i dolinama balkanske planinske oblasti.
Izvor fotografije: Aleksa Cakić